top of page

Czy emigracja podcina skrzydła? Emigracja a rozwój siebie

Czy Tobie już urosły skrzydła? Bo moje są już w miarę duże. Wyobrażam je sobie trochę tak jak połączenie łabędzich skrzydeł ze skrzydłami feniksa, bo chciałabym, żeby były kolorowe… Chciałam Ci dziś o tym powiedzieć, jak to jest mieć skrzydła, takie oczywiście metaforyczne. Czyli czuć, że możesz wszystko! Nie przesadzajmy oczywiście z tym, że naprawdę wszystko, ale myślę, że jak zobaczysz, że wszystko leży w zasięgu Twojej ręki, to i tak już to brzmi całkiem nieźle.


Kobiet a z walizka emigracja i rozwój siebie
Kobieta z walizką- Emigracja fascynacja


Brak motywacji na emigracji - znasz to?


Każdy potrzebuje dobrych skrzydeł - dobre skrzydła to wiara w siebie i znajomość swoich mocnych stron i zasobów. Ja mówię skrzydłach, bo myślę, że na emigracji czasami czujemy się jakby nasze skrzydła w ogóle nam nie urosły, albo wręcz na odwrót, ciągle nowe piórka odpadają i utrudniają nam lot, a już o tym, żeby powiedzieć w jakim kierunku, często też jest ciężko. Brakuje nam wprawy w lataniu na obcym terenie i czujemy ogromną niemoc. Czy doświadczyłaś już takiego uczucia? Że bardzo chcesz lecieć i wyżej, i wyżej, a masz poczucie, że ani milimetr nie ruszyłaś się z miejsca? Nie jesteś sama, bo wiesz, wiele kobiet mieszkających być może nawet niedaleko Ciebie boryka się z tymi właśnie „skrzydłami”.


Zobacz, proces wzrostu skrzydeł ptaków jest fascynującym zjawiskiem, które zachodzi w związku z ich rozwojem i poznawaniem świata. Pierwsze struktury przypominające skrzydełka widoczne są już po wykluciu się ptaka. Skrzydła są zazwyczaj małe i nierozwinięte w porównaniu do reszty ciała. W miarę jak ptak rośnie, jego skrzydła rozwijają się dalej. To zjawisko jest ściśle związane z procesem pierzenia, czyli wymiany pierza. W trakcie tego procesu, ptak zaczyna zastępować stare pióra nowymi, a skrzydła uzyskują swoje ostateczne kształty i rozmiary. Warto zaznaczyć, że różne gatunki ptaków mają różne tempo wzrostu i rozwijają się w różny sposób. Skrzydła pełnią kluczową rolę dla ptaków, umożliwiając im lot, poszukiwanie pożywienia i inne funkcje związane z ich przystosowaniem do środowiska.


Życie na emigracji w Niemczech - w swoim tempie


I tak, jak sobie pomyślę o tych skrzydłach i o tym procesie rozwoju, jaki zachodzi u takiego ptaka, to zaraz muszę pomyśleć o Tobie i wszystkich innych kobietach, które zdecydowały się na życie na emigracji, niezależnie od tego na jaki długi okres. Czy Ty też widzisz tą analogię? Przecież mieszkając w nowym kraju, my już jesteśmy dojrzali, przynosimy nasze kompetencje, zasoby, ale w nowym otoczeniu i rzeczywistości potrzebujemy czasu, żeby się oswoić, przyzwyczaić i zwyczajnie nauczyć otoczenia. Ile czasu potrzebujemy? To jest totalnie indywidualne, jedna osoba potrzebuje więcej, druga mniej. Twoja sąsiadka ogarnęła cały rynek pracy i system edukacji w rok? Brawo! Ty czujesz, że potrzebujesz więcej czasu? Brawo. Wszystko w swoim tempie i z głową. Bo Ty nie tylko chcesz nauczyć się latać, chcesz mieć skrzydła, które do Ciebie pasują, umieć nimi sterować, żeby Cię zaprowadziły tam, gdzie Ty chcesz.


Życie i praca w Niemczech - nie jesteś sama!


Często nam się wydaje, że my nigdy się nie nauczymy choćby tego niemieckiego, albo że to jest wszystko zbyt skomplikowane. I wtedy od razu mam dla Ciebie wspaniałe pocieszenie, że nie tylko Ty tak masz. I że dzięki temu, że my Polacy lubimy latać na nieznanych nam terenach, możesz korzystać naprawdę garściami od ekspertów, którzy już przez to przechodzili. Myślisz, że ja zawsze miałam takie wielkie, kolorowe skrzydła? Nie, i jestem dumna z tego, że je sobie hodowałam, a nie była to ani krótka, ani łatwa droga. Ale z perspektywy czasu nie żałuję ani jednej minuty, bo dzięki temu teraz mogę latać i pomagać dalej. Jako Pedagożka wychodzę z założenia, że wszystko to, czego potrzebujesz, już w sobie masz. Czego potrzebujesz, to własnych znaków we właściwych miejscach.


Dlatego zapraszam Cię do zaplanowania życia na własnych warunkach na emigracji z moimi ułatwiającymi materiałami. I tak, zastanów się teraz, co pomoże Ci rozwinąć Twoje własne skrzydła do życia na własnych warunkach na emigracji.


Jeśli marzysz o otwarciu swojej własnej firmy to Existenzgründungsberatung jest dla Ciebie. Dotychczasowa praca w Niemczech Cię nie satysfakcjonuje? Spróbuj Jobcoachingu, razem znajdziemy dla Ciebie optymalne rozwiązanie.


Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page