top of page

Emigracja fascynacja a praca i rozwój w Niemczech

Kiedy decydujemy się na zamknięcie jednego rozdziału naszego życia, by otworzyć kolejny w zupełnie nowym miejscu, zaczynamy podróż, która na pierwszy rzut oka wydaje się być niczym fascynująca przygoda. Kiedy stawiamy pierwsze kroki zagranicą, przekraczamy nie tylko granice geograficzne, ale również te wewnątrz nas samych. To podróż, która wymaga odwagi, ciekawości i otwartości umysłu.


Praca w Niemczech
Emigracja do Niemiec

Emigracja fascynacja


Podjęcie decyzji o emigracji często przypomina rozpoczęcie nowej, ekscytującej przygody. Wizja lepszego życia, nowych możliwości rozwoju, większych zarobków, czy po prostu zmiana tego co nas otacza, skłaniają nas do podjęcia wyzwania, jakim jest przeniesienie się do innego kraju.


Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy ONZ, w 2019 roku, liczba pracowników migrujących, czyli osób migrujących w celu zatrudnienia, wynosiła około 169 milionów na całym świecie, co stanowiło ponad dwie trzecie migrantów międzynarodowych. 


Według Głównego Urzędu Statystycznego, wśród Polaków, to właśnie Niemcy są najczęściej wybieranym kierunkiem na emigrację. Nic dziwnego - w Niemczech jest niska stopa bezrobocia, brakuje rąk do pracy, brakuje specjalistów. To, w połączeniu z bliską lokalizacją w stosunku do Polski sprawia, że wyjazd do Niemiec wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.


Praca w Niemczech - euro i jeszcze raz euro?


Wizje dużych zarobków,  które w naszych głowach kojarzą się z obietnicą lepszej przyszłości, są potężnym motywatorem. Niemcy, z ich silną gospodarką i szerokimi możliwościami zatrudnienia, wydają się być obiecującą ziemią dla wielu poszukiwaczy lepszego jutra. Na tym wczesnym etapie, to właśnie nasza wyobraźnia rysuje obraz tego, co nas czeka. Wyobrażamy sobie, jak będzie wyglądało nasze życie, jakie nowe możliwości przed nami staną, jakie wyzwania będziemy musieli pokonać. Niemcy, będąc jednym z największych i najbardziej stabilnych rynków pracy w Europie, przyciągają emigrantów z całego świata. Przemysł, inżynieria, medycyna, technologie pedagogiczna, to tylko niektóre z branż, które oferują obfite możliwości dla kwalifikowanych pracowników. Jest do duża szansa dla osób z Polski, szczególnie tych, które są silnie zmotywowane.


Emigracja do Niemiec - ekscytacja, fascynacja… i co dalej?Nowe otoczenie, nowi ludzie, nowa kultura - wszystko to sprawia, że na początku naszej emigracyjnej przygody, wszystko wydaje się być lepsze, ciekawsze, bardziej kolorowe. Tym etapem rządzi ekscytacja, czasem niepewność, ale przede wszystkim ogromna ciekawość i chęć odkrywania. Marzenia, plany i motywacja do działania są na tym etapie naszym głównym motorem do działania.


Jednak decyzja o pracy w Niemczech to nie tylko marzenia o lepszym życiu, ale także konfrontacja z rzeczywistością – nauka języka, rozumienie niemieckiej kultury pracy, adaptacja do nowych norm i oczekiwań. To wszystko stanowi część wyzwania, z którym mierzą się emigranci. Rozpoczynając podróż emigracyjną, a szczególnie gdy kierujemy nasze kroki do Niemiec, stoi przed nami wiele niewiadomych. Jednakże, to właśnie ta mieszanka ekscytacji, marzeń i niepewności tworzy unikalny, fascynujący początek naszej nowej przygody życiowej.Musisz jednak pamiętać, że emigracja ma wiele twarzy. Jej oblicze zmienia się z czasem. Każdy etap emigracji do Niemiec jest inny. Emigracja fascynacja to czas, kiedy nasze marzenia i oczekiwania zderzają się z rzeczywistością i powinniśmy z tego etapu wyciągnąć wiele cennych lekcji.


Fascynacja nowym miejscem uczy nas, jak ważne jest posiadanie otwartego umysłu. To właśnie ciekawość i chęć odkrywania nowego kulturowego, społecznego i zawodowego krajobrazu sprawiają, że emigracja może być tak wzbogacającym doświadczeniem. 


Często jest też tak, że w nowym kraju szybko zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko idzie zgodnie z planem. Uczymy się adaptować do nowych sytuacji i być elastycznymi w obliczu nieoczekiwanych wyzwań. Ta umiejętność jest nieoceniona nie tylko w kontekście emigracji, ale także w wielu innych aspektach życia.


Emigracja wymaga od nas samodzielności w podejmowaniu decyzji i zarządzaniu własnym życiem. To doświadczenie uczy nas, jak ważna jest samodyscyplina i zdolność do polegania na sobie w nowym, nieznanym otoczeniu. 


Podsumowując, etap "emigracja - fascynacja" to czas intensywnej nauki i wzrostu osobistego. Uczy nas otwartości, elastyczności, samodzielności, a przede wszystkim pokazuje, że za każdym wyzwaniem kryje się okazja do odkrycia czegoś nowego - zarówno o świecie, jak i o sobie samym. Polecam Ci też przeczytać mój wpis o tym, czy emigracja podcina skrzydła?  


Jeśli potrzebujesz pomocy, żeby odnaleźć się w swoim życiu na emigracji, zapraszam Cię na konsultację, razem znajdziemy najlepszą ścieżkę Twojego rozwoju zawodowego w Niemczech.


Oprócz tego, zapraszam Cię do zaplanowania życia na własnych warunkach na emigracji z materiałami, które dla Ciebie przygotowałam.PS. Marzysz o otwarciu swojej własnej firmy?  Existenzgründungsberatung jest dla Ciebie. Dotychczasowa praca w Niemczech Cię nie satysfakcjonuje? Spróbuj Jobcoachingu, razem znajdziemy dla Ciebie optymalne rozwiązanie.


Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page