Marzysz o nowej ścieżce zawodowej w Niemczech? To, co robisz do tej pory nie przynosi Ci satysfakcji? Darmowy jobcoaching finansowany przez Urząd Pracy może być kluczowym elementem, który wesprze Cię na tej drodze.
Zobacz krok po kroku, co musisz zrobić, aby dostać się na darmowy Jobcoaching i zdobyć pracę w Niemczech:
1. Rejestracja w Urzędzie Pracy:
Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy. Jeśli już jesteś zarejestrowany/a w AfA/JC, to masz prawo do bezpłatnego coachingu w zakresie od 10 do 120 godzin lekcyjnych, ilość godzin będzie zależna od Twojej wyjściowej sytuacji (Pierwsza praca w De, kolejna, zmiana zawodu, przekwalifikowanie, start po przerwie) i decyzji Sachbearbeitera. Polecam tutaj aktywnie wyjść z zapytaniem o taka możliwości do swojego doradcy, Bo oni zazwyczaj sami o tej możliwości nie informują.
2. Określ swoje potrzeby:
Zidentyfikuj obszary, w których potrzebujesz pomocy, dzięki temu będzie Ci łatwiej powiedzieć w Urzędzie Pracy, dlaczego właśnie koniecznie potrzebujesz tej formy pomocy. Bo to jest tak zwane “kann-leistung” wiec decyduje o tym właśnie Twój doradca. Wiec zastanów sie w czym konkretnie potrzebujesz pomocy- to nie musi być ostateczny cel, chodzi mniej więcej o kierunek. Czy to w chodzi o pomoc w poszukiwaniu pracy w Niemczech, zmianie ścieżki zawodowej? Dobre Argumenty to również napisanie listu motywacyjnego i cv (Bewerbungsunterlagen ), pomoc w zrobieniu uznania zawodu (Anerkennung), przygotowaniu na rozmowę o prace (Bewerbungsgespräch), pomoc w treningu pewności siebie (Selbstbewusstsein Training, Selbstdarstellung) czy fachowego słownictwa (Kommunikationstraining).
3. Skontaktuj się ze mną:
Gdy już wiesz, że potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci uporządkować myśli i przygotować wniosek, który będzie trzeba złożyć w Urzędzie Pracy.
4. Złóż wniosek:
Złóż wniosek o jobcoaching w Urzędzie Pracy. Wniosek najlepiej złożyć pisemnie u swojego doradcy zawodowego. Odpowiedź z niemieckiego Urzędu Pracy powinna przyjść szybko. Po jej otrzymaniu możemy umówić się na pierwsze spotkanie.
5. Rozpocznij proces zmiany na lepsze:
Spotkania odbywają się online, dostosowane do Twojego grafiku. Trwają one około 1,5 godziny, zazwyczaj dwa razy w tygodniu, przez ustalony okres czasu (1-2 miesiące). Podczas naszych spotkań wspólnie ustalamy cele i tematy związane z Twoim rozwojem zawodowym. Coaching to proces wsparcia, który skupia się na rozwoju osobistym, ustalaniu celów, wsparciu i motywacji klienta.
Twoja szansa na satysfakcjonującą pracę w Niemczech
Dzięki dedykowanemu wsparciu możesz nie tylko zidentyfikować swoje umiejętności i cele zawodowe, ale także zdobyć narzędzia potrzebne do ich osiągnięcia. A jeśli marzysz o założeniu własnej firmy w Niemczech, sprawdź Existenzgründungsberatung, czyli wsparcie poprzez indywidualny program doradczy i coachingowy niemieckiego Urzędu Pracy (Agentur für Arbeit/Jobcenter), oferujący wsparcie dla osób planujących założenie własnej firmy.
댓글