top of page

Emigracja a stagnacja

Emigracja to jak otwarcie nowego rozdziału w książce naszego życia; pełnego nadziei, oczekiwań i snów o lepszej przyszłości. Czy zawsze tak to wygląda?


Emigracja stagnacja - Gdy wyobrażenie spotyka rzeczywistość


W poprzednim wpisie poruszyłam temat pierwszego etapu na emigracji - fascynacji. Jeśli jeszcze nie czytałaś tego wpisu, zapraszam Cię do zapoznania się z nim.


Emigracja to podróż, która na każdym kroku uczy nas czegoś nowego, nie tylko o świecie, ale i o nas samych. Wyprowadzka do Niemiec to marzenie wielu osób. Kuszące perspektywą lepszego życia, stabilności i nowych możliwości. Niemcy, z ich rozwiniętą gospodarką, kulturą i historią, wydają się być idealnym miejscem na nowy start. 


Jednak z czasem początkowy entuzjazm powoli ustępuje miejsca nowemu etapowi, który możemy nazwać "stagnacją". To czas, kiedy marzenia zderzają się z rzeczywistością, a wyzwania stają się bardziej widoczne. 


Reality Check: Od marzeń do realnego życia w Niemczech


Wyobrażenie o nowym życiu w obcym kraju często jest kolorowe i pełne nadziei. Jednak rzeczywistość może okazać się trudniejsza, niż się spodziewaliśmy. Niewidzialne bariery zaczynają stawać się widoczne. Język niemiecki, który wydawał się tylko kolejną przeszkodą do pokonania, staje się murem, który trudno przeskoczyć. Choć język angielski jest szeroko rozpowszechniony, pełna integracja z niemieckim społeczeństwem często wymaga płynności w języku niemieckim. To nie tylko bariera w komunikacji, ale także w dostępie do wielu aspektów życia społecznego, kultury oraz awansu zawodowego. Kursy językowe, chociaż szeroko dostępne, wymagają czasu i zaangażowania, a frustracja z powodu braku postępów może pogłębiać poczucie izolacji.Konfrontacja z rzeczywistością


Zderzenie z rzeczywistością często oznacza konfrontację z elementami, na które nie byliśmy gotowi. Niezrozumienie kultury, różnice w stylu życia i wartościach mogą powodować poczucie wyobcowania. "Nie jestem stąd" - to uczucie, które może nas przytłoczyć, gdy zdasz sobie sprawę, że Twoje korzenie są gdzie indziej, a miejscowa ziemia wydaje się zbyt obca, by na niej zapuścić nowe. Zrozumienie niemieckich norm społecznych, takich jak punktualność, bezpośredniość w komunikacji czy wartość prywatności, może być trudne dla osób z innych kultur. Dodatkowo, regionalne różnice kulturowe między poszczególnymi landami mogą wprowadzać dodatkowe zamieszanie.Poszukiwanie celu - praca w Niemczech dla emigranta?


Gdy mija początkowa ekscytacja możemy poczuć, że nie wiemy, co dalej. Zastanawiamy się, co możemy tutaj robić, jak możemy się włączyć w nowe społeczeństwo, jakie miejsce tu zajmujemy. To moment, w którym wątpliwości na temat własnej tożsamości i celu mogą stać się najbardziej dotkliwe. Pierwsza praca w Niemczech okazuje się nie być tak satysfakcjonująca, jak Ci się wydawało…

Często mimo posiadania kwalifikacji i doświadczenia, ciężko znaleźć pracę, w której będziemy się spełniać.  Znalezienie pracy na równorzędnym stanowisku jak w Polsce  może okazać się trudniejsze niż się spodziewasz, co wpływa na samoocenę i poczucie własnej wartości.


Brak wsparcia na emigracji


Tęsknota za bliskimi, to zdecydowanie jednym z najtrudniejszych aspektów emigracji. Rodzina i bliscy przyjaciele zostają daleko, a budowanie nowych, głębokich relacji wymaga czasu. Bez wsparcia, każde wyzwanie wydaje się większe, a każda porażka – bardziej bolesna. Na tym etapie często zaczynamy się zastanawiać, czy podjęliśmy dobrą decyzję, a często też zaczynamy żyć “na dwa kraje”. Jedną nogą w Polsce, a drugą w Niemczech. 


Stagnacja to naturalny etap w procesie adaptacji w nowym kraju.  Ważne jest, by pamiętać, że nie jesteś sama w tej podróży. Wyzwania, z którymi się mierzymy mieszkając w Niemczech, uczą nas cierpliwości i determinacji. 


Jeśli potrzebujesz pomocy, żeby odnaleźć się w swoim życiu na emigracji, zapraszam Cię na konsultację, razem znajdziemy najlepszą ścieżkę Twojego rozwoju zawodowego w Niemczech.


Oprócz tego, zapraszam Cię do zaplanowania życia na własnych warunkach na emigracji z materiałami, które dla Ciebie przygotowałam.PS. Marzysz o otwarciu swojej własnej firmy?  Existenzgründungsberatung jest dla Ciebie. Dotychczasowa praca w Niemczech Cię nie satysfakcjonuje? Spróbuj Jobcoachingu, razem znajdziemy dla Ciebie optymalne rozwiązanie.


Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page