top of page

Jakie zajęcia i aktywności mogę wykonywać z dziećmi w niemieckim przedszkolu? Praca w niemieckim przedszkolu


Gdzie mogę znaleźć odpowiednie pomysły? Skąd mam wiedzieć, czego potrzebują dzieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.


Wiele osób pracujących na co dzień z dziećmi zadaje sobie te pytania, nie tylko w Niemczech. Dlatego dostępna jest niezliczona ilość książek, inspiracji i gotowych pomysłów na to, co można robić z dziećmi. Ale wiesz co? Mam dla Ciebie prostsze rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. Czasu, który spędzasz na szukaniu idealnych pomysłów dla Twojej grupy, na zdobywaniu niezbędnych materiałów. To może być prostsze!


praca z dziećmi w niemieckim przedszkolu
Dziewczynka w Kindergarten

Podążaj za dziećmi


Być może nie uwierzysz, ale najważniejsza jest obserwacja i komunikacja. Polecam uważniej obserwować swoje dzieci. One naprawdę nie potrzebują skomplikowanych gier czy zabawek. Potrzebują po prostu czasu i wolnej przestrzeni do rozwoju. Nie oznacza to jednak, że nie powinnaś nic nie robić z dziećmi i że będą one zajmować się same sobą. Aż tak łatwo nie jest.


Ale mam dla Ciebie trzy świetne pomysły, które w naturalny sposób wspierają rozwój dziecka. Świetne, ponieważ dzieci mogą same zdecydować, czy są zainteresowane, czy nie. A Ty, jako wychowawca możesz wspierać rozwój dzieci. Masz więc możliwość wspólnie z nimi wyruszyć w niesamowitą podróż, uwierz mi, wyjdą z tego wspaniałe rzeczy! Nagle okaże się, że jeden temat staje się nieskończoną liczbą możliwości i pomysłów. To jak, gotowa poznać moje sprawdzone sposoby?


Pomysły na zajęcia w przedszkolu


Pomysł pierwszy:


Zmień punkt ciężkości. Można to zrobić w bardzo prosty sposób, na przykład poprzez przeprojektowanie sali zabaw. Tylko spokojnie! Nie chodzi o kupowanie nowych mebli czy zabawek. Chodzi o położenie nacisku na nieodkryte jeszcze materiały. Nie znam placówki, która nie cierpiałaby z powodu tego, że w pewnym momencie dzieci nie bawią się już zabawkami, które dobrze znają. Każdy żłobek i przedszkole ma ten problem. W rzeczywistości tak wiele rzeczy gromadzi się przez lata, że nawet Ty tracisz je z oczu. Ale te rzeczy wciąż tam są. Dlaczego więc świadomie nie dać im nowego życia?


Dotyczy to również mebli. W miarę możliwości projektuj sale zabaw Twojej grupy w sposób elastyczny i zgodny z mottem "mniej znaczy więcej". W ten sposób zawsze masz możliwość wprowadzenia czegoś nowego i usunięcia starych rzeczy.


A jeśli teraz powiesz: "Mam porządek i wszystko jest mega zorganizowane", to ja powiem Ci, że świetnie! Możesz być z siebie dumna. Ale tutaj nie chodzi tylko o zminimalizowanie bodźców, ale przede wszystkim o zmianę perspektywy od czasu do czasu. Spraw, by niewidzialne stało się widzialne. Każda zmiana przynosi nową dynamikę. I to jest dokładnie to, co chcemy osiągnąć!


Jak się za to zabrać? Spójrz na salę zabaw z nowej perspektywy:


  • Czego jest za dużo? Czego jest za mało?


  • Co zauważasz w zachowaniu dzieci? Co je najbardziej interesuje, co daje im najwięcej możliwości rozwój? I co w ogóle nie wzbudza ich zainteresowania?


  • Co mogłoby wesprzeć dzieci w kreatywnej, zróżnicowanej, wspólnej zabawie?


  • Co Cię ciągle denerwuje?



Możesz to również zrobić razem z dziećmi! W zależności od ich wieku dzieci będą dawać Ci wiele świetnych sugestii. Aby im jeszcze bardziej uatrakcyjnić to zadanie, możesz na przykład wykonać parę papierowych okularów do odkrywania przedszkola "innymi oczami".


Jeśli Twoja grupa nie jest jedyną grupą w przedszkolu, możesz także pożyczyć rzeczy, zabawki od innych grup lub wymieniać się nimi. To także pokaże Twoim przedszkolakom nowe możliwości i odkryje przed nimi nowe perspektywy. Polecam Ci także schować niektóre gry i zabawki na jakiś czas. Przekonacie się, że potrzeba jest matką wynalazków i że z nudy powstają wspaniałe nowe rzeczy!


Pomysł drugi:


W dzisiejszych czasach liczba atrakcji jest po prostu zbyt duża i niemal hipnotyzuje dzieci. Tylko dlatego, że coś wygląda świetnie i pięknie, masz ochotę od razu robić z dziećmi wiele rzeczy, korzystać z pomysłów, które gdzieś zobaczyłaś. Oczywiście, pomysły te mogą być całkiem dobre i przynosić pewien efekt WOW. Ale zawsze zadaj sobie pytanie: jaki cel się za tym kryje? Czy chcesz stworzyć coś pięknego dla siebie, czy chcesz zachęcić dzieci do rozwoju?


Pomysły na kreatywne zabawy w przedszkolu najczęściej dotyczą rękodzieła. Jednak w pierwszych latach życia dzieci potrzebują czegoś jeszcze. Jest to ruch! Umiejętności motoryczne i percepcja sensoryczna są podstawą zdrowego rozwoju. Pamiętaj, że zabawy z wykorzystaniem motoryki małej powinny być kreatywne, a nie oparte na szablonie. Daj dzieciom swobodę - niech wychodzą poza schematy, jeśli mają na to ochotę. To je bardzo rozwija! Przyznam, że sama uwielbiam zajmować się wszelkiego rodzaju rękodziełem. Ale dzieci potrzebują więcej ruchu.


Aktywność ruchowa jest tak samo różnorodna, jak i prosta: skakanie, taniec, chodzenie, bieganie - jest darmowa i nie wymaga dużego wysiłku ani przygotowania. Wykorzystując całe ciało, wspiera rozwój mózgu, zmysłów i wszystkich obszarów rozwoju w tym samym czasie. W codziennym życiu często o tym zapominamy. Zamiast siedzieć przy stole, dzieci potrzebują różnorodnych okazji do aktywności. Dlatego wyjdź na łono natury, na plac zabaw. Proponuj dzieciom regularne zajęcia sportowe i ruchowe. Albo taniec - to zawsze jest w modzie.


Pomysł trzeci:


Czy kiedykolwiek myślałaś o czymś takim jak wystawka tematyczna? Może to być wystawka tematycznie dopasowana do tego, czym aktualnie zajmujecie się w przedszkolu.

Nie masz pomysłu na ciekawy motyw przewodni, a Twoje dzieci niczym się nie interesują? Znam to aż za dobrze. Ale tutaj często błąd leży po stronie dorosłych. Dzieci naprawdę nie potrzebują codziennie nowych pomysłów czy sugestii. Potrzebują tylko tematów, które są istotne dla ich, które nawiązują do ich codzienności. Dzieci mogą grać w tę samą grę miesiącami, ponieważ w przeciwieństwie do nas, dorosłych, niczego nie szufladkują. Są naturalnie ciekawe i zmotywowane do ciągłego odkrywania nowych rzeczy. A rzeczą, która interesuje je najbardziej - niezależnie od wieku - jest ich otoczenie. Są to przedmioty codziennego użytku, z którymi stykają się każdego dnia, takie jak nowa miotła, pęk kluczy czy młotek. Te przedmioty są o wiele bardziej interesujące niż nowe puzzle czy kolorowanka. Plan edukacyjny każdego Bundeslandu również zawiera wiele pomysłów, które możesz wykorzystać do pracy z dziećmi w przedszkolu.


Taka wystawka powinna mieć stałe miejsce w sali grupowej. Jej zadanie to oferowanie dzieciom różnych możliwości zabawy z różnorodnym sensorycznie materialem związanym z "obecnym" tematem zajęć czy projektów w Twojej grupie. Cała grupa w przedszkolu wspólnie, powinna zastanowić się, jakie gry i zabawki chciałaby tam umieścić. Na tej wystawce gry, książki i pomysły na zabawy są zawsze dostępne dla dzieci do samodzielnej pracy. Dzięki temu dzieci mogą samodzielnie zgłębiać dany temat, na własnych zasadach. Taka forma spędzania czasu wymaga partycypacyjnego i zorientowanego na kompetencje planowania w grupie. W rezultacie często już samo poszukiwanie pomysłów na dany temat jest ogromnym wsparciem rozwoju i atrakcją dla dzieci. A dla Ciebie ogromnym wsparciem jest wypełniona, po brzegi biblioteczka pomocy dla pedagogów rozpoczynających pracę z dziećmi w Niemczech.


Co o tym sądzisz? Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii. Daj znać w komentarzu, który w tych pomysłów wprowadzisz w swojej grupie przedszkolnej. A jeśli masz jeszcze jakieś ciekawe pomysły - podziel się nimi ze mną. Inspirujmy się wzajemnie!


Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page